- engindeniz.net - http://www.engindeniz.net/v3.0 -

Leap Motion ve MYO – Yeni Nesil Kontrol

Merhaba
Leap Motion ve MYO tamamen ellerimizle bilgisayarı yada bağlı cihazları kontrol etmemizi sağlayacak yeni teknolojiler…

Bu cihazlar hakkında blog sayfamda birşeyler yazmak istedim. Çünkü dokunmatik ekranlar 5-6 sene içerisinde hayatımızın bir parçası oldular. Sanki daha önce onsuz neler yapıyorduk hatırlamıyoruz. Bu teknoloji çok yeni ancak yakın gelecekte aynı etkiyi yaratacağını düşünmüyorum.

Dokunma alışkanlığımızı bırakmak zor olacak gibi ancak havada elimizde yaptığımız bilgisayarı kullanmamıza sağlayacak bu olağanüstü cihaz ile minority report tarzı ekranları kontrol etmek mümkün olacak.
Bence duvardaki dev bir ekranda oturduğunuz yerde bunu yapabilmek , Bu bir kenara sanal gerçeklik içerisinde bu şekilde yol almak adeta bilim kurgu filminde yer almak gibi olacak.

Video’da gördüğünüz teknoloji için şu anda akıllı televizyonlarda var diye düşünebilirsiniz ancak bu sistem televizyonlardaki kameradan daha hasssas, üzerindeki kameralar ve hareket algılayıcılar  ile milimetre düzeyinde hareketlerinizi algılayabilir durumda, bu nedenle havada imzanızı bile tam olarak net atmanız mümkün.  Açıkcası bu teknolojinin ilerde TV firmaları tarafından televizyona entegre edileceğini düşünüyorum.

MYO  ise Leap Motion’dan daha farklı, kola takılacak bir bilezik ile elin hareketlerini okuyor. Bu okumayı kas hareketlerimizden yapıyor. (Bu arada MYO latince kas demek…)  bunun için ayrıca uzak bir sensör kullanmıyor.  Kendi açıklamalarında ön kol kaslarının parmakları hareket ettirmek için gönderdiği elektriksel etkiyi ölçebildiklerini açıkladılar. Bu demek oluyorki kolunuzu hareket ettiremeseniz bile ettirmeye çalışmanız yeterli… Bu bakımdan olağanüstü ve daha kullanışlı

Hareket algılayıcı kontroller bence Sanal Gerçeklikle birlikte bu sene ve önümüzdeki senenin popüler konularından olacak.

 

Snal Gerçeklik dünyasının ilk etapda aşması gereken “rahat hareket etme” sorunu leap motion, MYO ve buna benzer şu anda geliştirilen kontrol cihazları ile kısa sürede aşılacak gibi…

MYO resmi sitesi https://www.thalmic.com/myo/

Leap Motion resmi sitesi https://www.leapmotion.com/

 

Be Sociable, Share!
  • [1]
  • [2]
  • [3]
  • [4]